Harbour Grace regatta continues its success

Melissa Jenkins
Send to a friend

Send this article to a friend.

What started out as a rainy day quickly turned into a beautiful day for the 152nd annual Harbour Grace regatta.

Some 50 teams gathered at Lady Lake starting at 8:30 a.m. Saturday, July 26, with races taking place well into the evening.

The amount of team spirit and camaraderie on the docks was visible as teams, win or lose, lined up to shake hands and congratulate the other competitors.

There were plenty of activities to take part in, including bouncy castles and slides, games, a dunk tank and spin wheels. And lots of snacks to eat, including snow cones and cotton candy.

Local teams from Harbour Grace and Placentia made excellent times during the races. Although none of the senior teams made it to the final, teams were proud of their accomplishments.

The Chafe family from Harbour Grace earned their 14th family title in a row, winning against Portugal Cove's Elens family and the Pike family from Harbour Grace.

Here are some of the highilghts from the event.

 

The following is a list of complete Harbour Grace regatta results;

 

RACE 1: Fisherman Labour race

• First — Toyota Plaza, St. John’s;

• Second — Max Athletics, St. John’s;

• Third — Magma Contracting and Management, St. John’s;

•  Fourth — Counter Corner, Portugal Cove.

Race 2: First senior ladies race

• First — Roebothan, McKay and Marshall, St. John’s;

• Second — Max Athletics, St. John’s:

• Third — Ellsworth Estates, St. John’s;

• Fouth — India Gate, St. John’s.

Race 3: Second senior ladies race

• First — Restwell Mattress, Harbour Grace;

• Second — Seaforce Diving, St. John’s;

• Third — All Pro Drywall, Portugal Cove;

•  Fourth — Summit Plumbing, St. John’s.

Race 4: Third senior ladies race

• First — On Side Restoration, St. John’s;

• Second — Foley’s Martial Arts, St. John’s;

• Third — Remax, St. John’s;

•  Fourth — Dream Kitchen, St. John’s.

Race 5: Fourth senior ladies race

• First (intermediate) — Gardener Coombs Winsor Coombs, St. John’s;

• First — Christian’s, St. John’s;

• Second — Premier Athletic Therapy;

• Third — Stewart McKelvey.

Race 6: Fifth senior ladies race

• First — Aylward’s Designs plus Print Shop, St. John’s;

• Second — Skyway Rentals, Portugal Cove;

Race 7: Sixth senior ladies race

• First — Hickman Chevrolet Cadillac, St. John’s;

• Second — R. Tetford and Son, Harbour Grace;

• Third — NL Ladies Row UK, Portugal Cove;

Race 8: Seventh senior ladies race

• First — Gateway Family Chiropractic, Harbour Grace;

• Second — Dave’s Tire Mart, Harbour Grace;

• Disqualified — Baile Branagh, St. John’s;

Race 9: Squirt girls and boys race

• First — Aqua Crab Producers, Harbour Grace;

• Second — Heart & Sole, Harbour Grace;

• No show — Travel Bug/Posie Row, St. John’s.

Race 10: Squirt girls/boys race

• First — Robren Trucking, Harbour Grace;

• Second — Terry Barnes family, Harbour Grace;

• Third — Aqua Crab Producers, Harbour Grace;

•  First — (boys) Baccalieu Trail Animal Hospital.

Race 11: Midget girls race 1

• First — Riverhead Irving, Harbour Grace;

• Second — Precision Quality Inspections, Harbour Grace;

• Third — LCP Nautical, Harbour Grace.

Race 12: Midget boys race

• First — Bill’s Barbour Shop, Placentia;

• Second — DF Barnes, St. John’s;

• Third — Harbour Grace Ocean Enterprises, Harbour Grace.

Race 13: Midget girls race 2

• First — Harold Hotel, Placentia;

• Second — Brake’s Heating, Harbour Grace;

• Third — French’s Ent./Anne Craft, Harbour Grace;

•  Fourth — Subway, Harbour Grace.

Race 14: Juvenile ladies race

• First — Allied Constructors/Highlanders, St. John’s;

• Second — Avalon Trimline.

Race 15: Pee Wee/Juvenile boys race

• First — (Pee Wee) Marc Cooper Law Office, Harbour Grace;

• First — (Juvenile) Performance Centre, Harbour Grace.

Race 16: Family race 1

• First — Chafe family, Harbour Grace;

• Second — Pike family, Harbour Grace;

• Third — Elens family, Portugal Cove.

Race 17: Family race 2

• First — Baker family, Harbour Grace;

• Second — Spicer family, Harbour Grace;

• Third — Verge family, Harbour Grace.

Race 18: Ladies championship

• First — Roebothan, McKay and Marshall, St. John’s;

• Second — Max Athletics, St. John’s;

• Third — Ellsworth Estates, St. John’s;

•  Fourth — India Gate, St. John’s.

Race 19: Men’s championship

• First — Max Athletics, St. John’s;

• Second — Toyota Plaza, St. John’s;

• Third — Magma Contracting and Management Group Inc., St. John’s;

•  Fourth — Counter Corner, Portugal Cove.

 

Organizations: Print Shop, Crab Producers, Barbour Shop Grace Ocean Harold Hotel Contracting and Management Group

Geographic location: Portugal Cove, Placentia, Lady Lake India Gate UK

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments