Top News

UPDATE: Trinity-Conception-Placentia municipal election results

Election day.
Election day.

Election results compiled as of Wednesday afternoon for the Trinity-Conception-Placentia area.

The Compass will post results from other municipalities as they are received.

Bay de Verde

• Elected:

Gerard Murphy 158

L. Dean Potter 131

Juanita Emberley 122

Louis Keats 121

Reginald Gervais 119

Christopher Coish 89

Scott Coish 79

• Unelected:

Gerard Broderick 74

Gordon Coish 57

Karl Coish 48

Bay Roberts

• Elected mayor:

Philip Wood 1,580

• Unelected:

George Simmons 1,073

• Elected to council:

Walter Yetman 1,459

Frank Deering 1,244

Silas Badcock 1,244

Wade Oates 1,171

Dean Franey 1,127

Geoff Seymour 1,085

• Unelected:

Travis Howell 965

Charlene Dawe-Roach 694

Danny Butler 685

Gerald Fennemore 535

Jake Collins 512

Jim Francis 343

James Murphy 179

Brigus

• Elected:

Wayne Broughton 272

Byron Rodway 256

John Brown 234

Paul Matthews 195

Raelene Wall 186

Randy Spracklin 168

Ralph Trickett 168

• Unelected:

Shears Mercer Jr. 155

Dave Collins 141

Greg Hiscock 116

Lorne Youden 99

Ryan Fry 90

Robert King 64

Thomas Ryan Sr. 63

Wayne Parsons 34

Bryant's Cove

• Elected:

Gloria Best 124

Lloyd James Jr. 109

Kim Sheppard 99

Chris Mercer 80

Roland Stone 80

• Unelected:

Warrick Stone 78

Christina James 58

Kevin Noseworthy 51

Carbonear

• Elected mayor:

Frank Butt 982

• Unelected:

George Butt Jr. 818

Sam Slade 673

• Elected to council:

Chris O'Grady 1,061

Danielle Doyle 1,055

Ray Noel 1,048

Vic Jenkins 938

Amanda Hulan 858

David Kennedy 816

• Unelected:

Ches Ash 812

Malcolm Seymour 730

Bill Bowman 708

Peter Snow 707

Brenda Trickett 665

Ed Goff 611

Alex Slade 485

Melissa O'Keefe 477

Gregory Short 309

Ches Sheppard 269

Steve Dunphy 155

Clarke's Beach

• Elected mayor:

Betty Moore 480

• Unelected:

Frank Evely Sr. 116

• Elected to council:

Wayne Snow 482

Crystal Brett-Bradbury 405

Kelly Kavanagh 365

Danielle Delaney-Bussey 358

Norman Hillier 301

George Janes 273

• Unelected:

Jamie Morgan 252

Dione Penney 212

Eldon Snow 117

Cupids

• Elected:

Carl Butler 238

Jeffery Laracy 219

Pamela Boutilier 216

Christopher Adams 212

Rod Delaney 206

Aubrey Bishop 202

Alice Power 185

• Unelected:

Christine Burry 173

Connie Penney 171

Kevin Connolly 162

John Mahoney 155

Douglas Furey 146

Harbour Grace

• Elected mayor:

Don Coombs 934

• Unelected:

Terry Barnes 528

Gordon Stone 284

• Elected to council:

Sonia F. Williams 962

Kathy Tetford 958

Lyda Byrne (Hibbs) 933

Paul Fitzgerald 805

Shawn K. Vaters 675

Kevin Williams 640

• Unelected:

Peter Yetman 618

Patrick Haire 591

Hayward Blake 554

Erika Pardy 473

Paul Kennedy 456

Tammy Dove 286

Heart's Content

• Elected:

Fred Cumby 165

Glenda Hiscock 165

Doug Piercey 165

Mike Middelkoop 137

Tolson Rendell 130

Patricia Smith 130

Teena Piercey 114

• Unelected:

Edward Hefford 103

Arthur Cumby 78

Heart's Delight-Islington

• Elected mayor by acclamation:

Clayton Branton

• Elected to council:

Susan Snelgrove 354

Llewellyn Worthman 256

Tina Chislett 246

Barry M. Sooley 229

Clarence Chislett 207

William "Richard" Fletcher 200

• Unelected:

David Fowlow 176

Beverly Bryant-Canning 167

Isabel Sooley 106

Andrew Sooley 98

North River

• Elected:

Dwight Snow 201

Blair Hurley 169

Kelly Hall 166

Joanne Morrissey 154

Elsie Morrissey 143

Patrick Mackey 138

Brian Hurley 126

• Unelected:

Tracy Lundrigan 81

Lisa Parsons 73

John Newell 64

Gervase Hurley 51

John Lundrigan 51

James Callahan 21

Old Perlican

• Elected:

Harvey Button 174

Carl W. Hopkins 154

Melissa Bursey 150

Roger Tizzard 139

Brendon Power 138

Lori Sparkes 120

Clifford Morgan 105

• Unelected:

Dana Fagner 104

Tammy Squires 100

Chad Payne 97

Clarence Bursey 89

Christopher Blundon 74

Bruce Squires 47

Placentia

• Elected mayor:

Bernard Power 1,238

• Unelected:

Wayne Power Jr. 859

• Elected to council:

Keith Pearson 1,562

Jane Hynes 1,252

Lorraine Collins-Power 1,242

Jamileee Fitzpatrick 980

Kay Smith 944

Noella Collins 887

• Unelected:

Joseph Cleary 742

Des Linehan 636

Frankie Nash 599

Bill Woodman 552

Thomas Barron 523

Daniel Greene 520

Stephen O'Keefe 224

Salmon Cove

• Elected:

Gordon King 223

Dean Scarlett 222

Lisa Rodgers 181

John Burton 170

Garry Butt 164

Edna Lambert 161

Amy Jo Slade 154

• Unelected:

Carol Slade – 147

Dana Cole – 129

Carol Rose – 114

South River

• Elected:

Dana Taylor 197

Melissa Hierlihy 172

Scott Rose 167

Eric Snow 152

Beverly Wells 140

Maria Ralph 111

Charlotte Warford 104

• Unelected:

David McLean 95

Judy Rose 73

Arthur Petten 56

Joyce Petten 46

Spaniard's Bay

• Elected mayor:

Paul Brazil 764

• Unelected:

Todd Crane 445

Tony Dominix 127

Hedley Fong 34

• Elected to council:

Darlene Stamp 877

David M. Smith 713

Sherry Lundrigan 671

Tracy Smith (Singleton) 659

Eric Jewer 623

Paul Ryan 601

• Unelected:

Charlotte Bishop 584

John Churchill 546

Tony Menchions 520

Jennifer Wilson (Smith) 470

Lewis Sheppard 303

Derrick Butt 282

Brenda Seymour 93

Hayward Butler 87

Victoria

• Elected by acclamation as mayor:

Barry Dooley

• Elected to council:

Gord Ash 591

Jennifer Moores 570

Kelly Loch 554

Sharon Snooks 519

Glenn Clarke 516

Jennifer Baker 499

• Unelected:

Frank Antle 398

Aubrey Rose 319

Harold A. Clarke 290

Whiteway

• Elected:

Justin Mahoney 130

Barbara George 102

Jo-Lynn Jackson 93

Wendy Harnum 91

John Drover 87

Heather Jackson 83

Renee Harnum 72

• Unelected:

Corrinne Pollett 70

Lorraine Welsh 62

Derrick Jackson 62

Lisa Legge 58

Kelly Cumby 40

Cathy Chislett 28

Latest News